Dr. Hornyák Olivér
egyetemi docens
Az informatika térnyerése a mindennapi életünkben hatalmas és megállíthatatlan és az előrejelzések szerint az informatika jelentősége nem fog csökkeni a következő évtizedekben sem.
Ezért különösen fontos, hogy a műszaki informatikus hallgatók és az informatika iránt érdeklődők is bevezetést kapjanak a Műszaki kommunikáció világába. Ez fogja megalapozni a további, magas szintű informatikai kurzusokat, mint például a programozási nyelvek a számítógépes hálózatok vagy adatbázisok kezelése stb.
Miről is szól a műszaki kommunikáció?
Először is be kell vezetnünk bizonyos alapfogalmakat, mint például: Az információ, ezt különböző aspektusokból fogunk körbejárni. Ehhez bepillantást kapunk a valószínűség számítás alapjaiba is. Definiálunk majd olyan most még elrettentően hangzó fogalmakat, mint például az entrópia vagy a redundancia. És megmutatjuk hogyan lehet ezeket a dolgokat számszerűsíteni, és milyen hatással vannak ezek hétköznapjainkra.
A kurzus hallgatói betekintést nyernek, hogyan történik az ilyen adatok kódolása és dekódolása.
Ha már a kódolásnál tartunk, meg fogjuk mutatni hogyan lehet olyan kódolásokat elvégezni, amelyek segítségével az adatainkat tömöríteni tudjuk. Ezeknek nagy gyakorlati jelentősége van a kép és hangtömörítésben is.
Vannak olyan kódok is, amelyek segítségével adatainkat titkosíthatjuk. Mindenki szeretné személyes adatait és privát kommunikációját titokban tartani. Ebben a kurzusban megismerjük a jelenleg használt legbiztonságosabb titkosító módszerek lényegét, és megértjük, hogy miért lehetetlen a gyakorlatban visszafejteni.
Végül, de nem utolsó sorban az XML kommunikáció alapjait fogjuk tárgyalni, az ide tartozó alapfogalmakat, gyakorlati alkalmazási lehetőségeit és az XML transzformáció alapjait. Természetesen ehhez a témakörhöz is számos példát adunk a megértés elősegítéséhez.
-
egyetemi docens
egyetemi docens